CZ, halving sonrası dönemde geçmiş yıllardaki fiyat performansına atıfta bulunarak Bitcoin fiyatının yeniden rekor seviyelere çıkacağı yönünde olumlu görüşlere sahip. 

Zhao, Binance’in içerik hizmeti Binance Feed’e katıldıktan sonra ilk yorumunda Bitcoin’in halving sonrası dönemini ele aldı. Bunun yanında Binance patronu, yatırımcıların halving sürecine doğru nasıl hareket edebileceğine yönelik tahminlerini de paylaştı. 

CZ, yarılanma sonrası hızlı yükseliş beklemiyor

Önümüzdeki yıl 5.'si gerçekleşecek olan ödül yarılanması, Bitcoin arzının azaltan bir etkinlik olarak karşımıza çıkacak. CZ’ye göre halving öncesi dönemde piyasada birçok duygu bir arada yaşanacak ve katılımcılar zaman zaman endişelenirken kimi zaman heyecana kapılacak. Buna bağlı olarak Zhao, karışık duyarlılığın yaşanacağı öngörüsüne göre Bitcoin fiyatında hızlı bir yükseliş beklemiyor. 

Bununla birlikte son 3 ödül yarılanması olayını değerlendiren CZ, Bitcoin fiyatının olayın ardından bir gecede iki katına çıkmayacağını söyledi. Ancak yarılanmadan sonraki yıl, 2016 yılında yaşananlara benzer şekilde BTC’nin rekor seviyesini artırarak devam edeceğini iddia ediyor. Changpeng Zhao, yükselişin halving temelli olacağı üzerinde dursa da yatırımcıların çoğunun gündemin yoğunluğundan dolayı yükselişin ana kaynağının Bitcoin arzındaki düşüş olacağını tahmin etmekte zorlanacağını düşünüyor.

Binance CEO’su bir sorumluluk reddi imasında bulunarak geçmiş verilerin her zaman geleceği yansıtmadığını hatırlatarak sözlerine son verdi.

Bitcoin piyasasında heyecanla beklenen halving olayının gerçekleşme tarihi, şu anki hesaplamalara göre 25 Nisan 2024 olarak gözüküyor. Bu tarih, blok üretimine bağlı olarak birkaç günlük gecikme ya da öne alınma gibi bir güncellemeye uğrayabilir. Ancak an itibarıyla Bitcoin’de ödül yarılanmasına 200 günden az bir süre kaldığı söylenebilir.

Birçok piyasa yorumcusu, CZ’nin görüşlerine paralel olarak şu an için halving’in BTC’de yükselişi getireceği konusunda hemfikir. Bununla birlikte diğer içsel ve dışsal etkiler göz önüne alındığında yükseliş trendinin ne zaman başlayacağına dair belirsizlik devam ediyor. 

Copyright ©2022 Beyin Atölyesi